601 220 638
0
Rozworzyn 22, 95-060 Brzeziny
0
Start Pigwowiec w kuchniNalewka z tarniny. Tarninówka
Pigwowiec w kuchni

Nalewka z tarniny. Tarninówka

Stworzenie tej niezwykle aromatycznej, "tęgiej", szlachetnej nalewki wymaga takich samych zabiegów jak produkcja większości nalewek.
Składniki owoce tarniny cukier alkohol 60-70%

Zatem myjemy, osuszamy a następnie zamrażamy przez kilka dni owoce tarniny. Ja z reguły kupuję je na allegro od zbieraczy ze wschodnich terenów Rzeczypospolitej. U nas w Polsce Środkowej owocuje mizernie, choć kwitnie zawsze wspaniale i zbiór jest pracochłonny i męczący zważywszy na  małą ilość owoców na bardzo kolczastych krzewach.

Po kilkudniowym pobycie w zamrażarce przystępujemy do robienia nalewki.

5 kg owoców tarniny zalewam 5 litrami 60-70% alkoholu. Dodaję 10 gożdzików.

Nalew stoi w ciepłym miejscu, w kotłowni lub na parapecie i maceruje przez 2 - 3 tygodnie.

Po tym czasie zlewam alkohol a tarninę zasypuję cukrem. Znowu pytanie o ilość cukru. Do doskonałości dojdziecie po kilu sezonach. Kwestia Waszego smaku.

Dla miłośników likierów polecam dodanie 2 -2,5 kg cukru. Dla zwolenników bardziej wytrawnych alkoholi - 1,5 -2 kg cukru.

Ta mieszanina wraca na parapet i po ok. 1 - 2 tygodniach mieszania cukier powinien być rozpuszczony.

Teraz łączymy obie frakcje, odstawiamy na kilka dni a następnie przelewamy do butelek i zamykamy w piwnicy na 2 lata. Oczywiście musimy wyrzucić klucze od piwnicy.

Tarninówka ma bardzo oryginalny smak i łatwo wyczuwalny aromat migdałów, gdyż tarnina ma dużą pestkę, w której występuje amigdalina.

 Smacznego.

Wstecz